Prekė įkelta į krepšelį

Inkilas didžiajai zylei ( Parus major )

12.00 €Į krepšelį

Šie inkilai skirti smulkiesiems mūsų sparnuočiams.Kaip ir paprastiesiems varnėnams šių inkilų Lietuvoje keliama tikrai nemažai,kadangi šių sparnuočių yra visur ir miškuose ir parkuose,soduose.

Paplitusi Eurazijoje nuo Atlanto vandenyno iki Ochotsko jūros. Šiaurėje arealas siekia Kolos pusiasalį, Baltąją jūrą, Pečioros aukštupį, Obės ir Jenisėjaus vidurupį, Stano kalnyną. Pietuose arealo riba eina Amūro vidurupiu, Mongolija, šiaurės Kazachstanu, Iranu,Artimaisiais Rytais, Viduržemio jūros regionu.

Lietuvoje labai dažna rūšis, aptinkama ištisus metus. Čia peri, žiemoja. Dalis individų žiemą migruoja piečiau. Lietuvoje gyvena porūšis Parus major.Viršugalvis,gerklė ir pagurklis juodi, melsvo atspalvio spindesio. Nugarinė dalis gelsvai žalia. Skruostai balti. Pakaušyje balta dėmė. Sparnai melsvai pilki su šviesia skersine juostele. Kūno apatinė pusė geltona, tik gerklė, juostelė per krūtinės ir pilvo vidurį ir pauodegys juodi. Patelės kūno apatinė pusė gelsva, o ant krūtinės juoda juostelė ne tokia ryški. Sveria 16-17 g.

Gyvena įvairiuose miškuose, priemiesčiuose, sodybose, pavieniuose medžiuose. Peri inkiluose arba uoksuose. Labai judri, aktyvi šviesiu paros metu. Žiemą skraido būriais po 5-10 individų. Vasarą patelės nakvoja lizduose, patinai – medžių šakose; žiemą – inkiluose, uoksuose, įvairiose angose.

Lizdą pradeda sukti balandžio antrojoje pusėje iš žaliųjų samanų, šerių, vilnos. Kiaušinius deda balandžio pabaigoje – gegužės pradžioje. Dėtį sudaro 8-12 ovalūs, balti ar balsvi su rudomis dėmelėmis kiaušiniai. Patelė peri 13-15 dienų. Išsiritusių jauniklių galva ir nugara apaugusi pūkų kuokštais. Lizdą jaunikliai palieka per 16-19 dienų. Apie 60 % didžiųjų zylių per metus veda dvi vadas,kartais net tris vadas.Maistą renka medžių lajoje, ant žemės. Minta daugiausia vabzdžiais, taip pat augaliniu maistu. Žiemą labai dažnai lankosi lesyklose, kur minta trupiniais, lašiniais, grūdais, sėklomis. Didžioji zylė – naudingas sodo paukštis, naikinantis kenkėjus.

Tai vieni iš mažiausių inkilų mūsų smulkiesiems sparnuočiams.Inkilas padarytas iš drebulinės medienos, jo išorė padengta drėgmei atspariomis medžiagomis, kad inkilas kuo ilgiau tarnautų.Stogelis prisuktas keturiais medvarščiais , kuriuos atsukus inkilą galima išvalyti, taip pat jis apkaltas cinkuota skarda dėl ilgaamžiškumo.Dugne padarytos skylutės , tai drenažas pasišalinti drėgmei.Inkilas kalamas prie medžio.Aplink inkilo angą apkalta cinkuota skarda ( žiedelis ) , tai apsauga nuo genių , kadangi šie paukščiai mėgsta skriausti mūsų smulkiuosius sparnuočius.Praplatinę angą savo galingais snapais jie sugadina inkilą, ir tada smulkieji paukščiai bijo tokiame inkile perėti dėl saugumo, taip pat jie sunaikina jauniklius, kiaušinius,todėl ir padaryta apsauga , kuri paukščiams visiškai netrukdo.Šiuos inkilus galima kelti visur miestuose,miškuose,soduose,parkuose ir t.t.Kėlimo aukštis nėra didelis 3-6 metrai.Juos reikia kelti , kad anga būtų nukreipta į rytų,pietų,pietryčių,pietvakarių pusę.Kadangi šiems sparnuočiams reikia maitinimosi teritorijos ,tad inkilus patartina kelti kas 30 metrų vienas nuo kito.Pats svarbiausias dalykas , kad šiuos inkilus būtina išvalyti po perėjimo sezono rudenį,geriausia rugsėjo , spalio mėnesiais.Šie sparnuočiai gali per perėjimo sezoną išvesti iki trijų vadų jauniklių , tad inkilas prisipildo daug lizdinės medžiagos , o šie sparnuočiai patys inkilo neišsivalo, tad po sezono jie būna pilni lizdinės medžiagos , kurioje veisiasi parazitai ir kitokie gyviai,paukščiams tiesiog nėra kur perėti.Tad sekančiais metais paukščiai tokių inkilų vengia.


Inkilai didžiosioms ir mėlynosioms zylėmis:

YouTube

Komentarai

Rašyti komentarą

Krepšelis

Prekių krepšelyje 0
Suma: 0.00 €
Atidaryti krepšelį