Prekė įkelta į krepšelį

Inkilas naminei pelėdai ( Strix aluco )

44.00 €Į krepšelį


Inkilai keliami senuose , brandžiuose medynuose, pageidautina  brandūs lapuočiai su egle , senuose parkuose,nedideliuose brandžiuose miškeliuose tarp gyvenviečių, senose kapinėse , kuriose yra daug senų brandžių lapuočių , spygliuočių medžių.Naminė pelėda – tikrųjų pelėdų (Strigidae) šeimos naktinis plėšrus paukštis.Kūno ilgis 37–46 cm, atstumas tarp išskleistų sparnų 81–105 cm, svoris 385-800 g (patinėlių apie 500 g, patelių apie 600 g). Kūno spalva gana įvairuoja, viršutinė pusė išmarginta išilginėmis ir skersinėmis dėmėmis, apačia balsva, išmarginta išilginėmis juosvomis dėmėmis su skersinėmis atšakomis. Kojos plunksnuotos iki nagų. Snapas gelsvas. Nagai juodi.Tai sutemų paukštis ir aktyviausias prietemoje ir naktį, bet, kai reikia maitinti augančius jauniklius, medžiojančius kartais galima pamatyti ir dieną. Dažniausiai minta smulkiais žinduoliais, kaip kad žiurkėmis, pelėmis, pelėnais,kurmiais ir kitais smulkiais žinduoliais, nedidesniais kaip triušių jaunikliai. Pasigauna ir smulkius ar nedidelius paukščius. Rankioja sliekus ir kitas kirmėles, vabalus. Miestuose dažniau pasigauna net ančių,kirų (priklausomai nuo regiono). Grobį paprastai prariją visą, vėliau tik atrydama jo liekanas, kurias galima pamatyti po jos lizdais.

Gyvena miškuose, parkuose. Lietuvoje labiau renkasi mišrius lapuočių ir spygliuočių miškus.

Lizdą įsirengia seno medžio drėvėje, genių,meletų iškaltuose uoksuose ar kiaurymėje, bei pasinaudoja apleistais šarkų lizdais, pastatų plyšiuose bei iškeltais inkilais. Lietuvoje į būsimas perėjimo vietas jos sugrįžta sausio gale – vasario pradžioje. Paprastai deda du ar tris  ar net penkis šešis (48 x 39 mm dydžio) blizgius baltus kiaušinius, kuriuos peri tik patelė apie trisdešimt dienų. Jaunikliai dar neišmokę skraidyti palieka lizdą ir slapstosi tarp medžių šakų.Naminė pelėda Lietuvoje yra sėsli bei žiemojanti, vietomis gana dažnas paukštis.

Paprastai išgyvena iki penkerių metų, nors yra patvirtintų duomenų apie gamtoje išgyvenusias virš aštuoniolikos metų bei virš 27 metų prijaukinto ir auginto paukščio pas žmones. Gamtoje šios pelėdos nukenčia nuo didžiųjų apuokų ,kilniųjų erelių, vištvanagių, kartais net paprastųjų suopių , bet labai retai. Jų lizdus plėšia miškinės kiaunės , kurios yra didžiausias pelėdų priešas.

Naminės pelėdos bebaimiai paukščiai, jos visada gina savo lizdą ar jauniklius. Kartais nuo jų sunku apsiginti, kadangi jos skrenda tyliai ir taip puola netikėtai aštriais nagais priešininkui už galvos. Prie lizdo besiartinančius puola tiek žmones, tiek kates, šunis net jų neišprovokavus. Tai gana pavojingi paukščiai ypač , kai šios pelėdos turi jauniklius.Jos juos labai gina.

Inkilai naminei pelėdai yra išties nemaži, tad inkilai turi būti tvirtai pritvirtinti prie medžio, kad nesiūbuotų.Pakabinus  ir gerai jį pritvirtinus prie medžio ,būtina pašalinti šakas, kad paukštis lengvai ir laisvai pasiektų priskridimo angą.Inkilas keliamas  taip , kad jo anga būtų nukreipta į pietų,pietryčių,rytų , pietvakarių pusę, kad jame gyvenantys paukščiai ir jų jaunikliai gautų kuo daugiau šilumos.Šis inkilas padarytas iš drebulinės medienos, jo išorė padengta drėgmei atspariomis medžiagomis.Inkilo stogas apkaltas cinkuota skarda,dėl jo ilgaamžiškumo.Inkilas sukaltas naudojant sraigtines vinis.Išvalyti jį ,jai to reiks,yra padarytos atsidarančios šoninės durelės su kabliuku.Jo dugne padarytos skylutės,drenažas, kad pasišalintų drėgmė.Kad jis nesiūbuotų ,prie inkilo šonų,padarytos iš cinkuotos skardos juostelės, kurias tvirtinti reikia kartu su inkilu prie medžio ,tada jis kaba labai stabiliai.Šis inkilas yra prikalamas prie medžio.Šie inkilai keliami maždaug 5-8 metrų aukštyje , pageidautina į senus subrendusius medžius , lapuočius.Inkilus galima kelti ir brandžių miškų pamiškėse , prie laukų , pievų.Atstumai tarp kelių inkilų turi būti apie 1 km , kadangi šiems nuostabiems paukščiams reikalinga didelė maitinimosi teritorija.Inkilo dugne , būtina pripilti nemažą sluoksnį medienos drožlių , kadangi pelėdos jokios lizdinės medžiagos į inkilą neneša.

Komentarai

Rašyti komentarą

Krepšelis

Prekių krepšelyje 0
Suma: 0.00 €
Atidaryti krepšelį