Prekė įkelta į krepšelį

Inkilas paprastajai pilkajai zylei(Parus palustris)

12.00 €Į krepšelį
Paprastoji pilkoji zylė  Zylinių (Paridae) šeimos paukštis. Nugara, sparnai ir uodega rusvai pilki, viršugalvis juodas. Gerklė juoda, neryškiais pakraščiais. Galvos šonai pilkšvai balti. Apatinė kūno pusė balsva. Jaunikliai blankesnių spalvų, galva be metalo blizgesio.  Lietuvoje aptinkama ištisus metus. Rūšis dažna. Gyvena įvairiuose miškuose.

Buveinė. Lapuočių ir mišrūs vidutinio ir vyresnio amžiaus miškai. Pirmenybę teikia šlapioms vietoms, slėnių miškams su daug nudžiūvusių ar džiūstančių medžių. Peri senuose ekstensyviai prižiūrimuose soduose. 

Paplitimas ir gausa Lietuvoje. Paplitusi visur ir viena iš įprastų miško paukščių rūšių. Pastaruoju metu gausa labai sumažėjusi. 

Išvaizda, skiriamieji požymiai, elgesys, panašios rūšys. Mažesnė už didžiąją zylę ir didesnė už pilkąją pečialindą. Panašiausia į šiaurinę pilkąją zylę. Už ją truputį didesnė ir rudesniu viršumi. Išskyrus rudenį, jos sparnas vienspalvis (tuo tarpu šiaurinės pilkosios zylės – su šviesia juostele). Nuo viršugalvio ateinanti juoda juosta mažiau nusitęsia link nugaros. Viršugalvyje ji blizga. Juoda dėmė smakre ir gerklės srityje mažesnė ir kompaktiškesnė. Skruostai pilkesni. Patinas apdaru panašus į patelę. Jaunikliai panašūs į suaugusius, bet jų viršugalvis tamsiai rudas ir nežvilgantis, kaip suaugusių. Rudenį tik ką išsišėrę tiek jauni, tiek ir suaugę paukščiai panašesni į šiaurinę pilkąją zylę, nes jų plasnojamųjų plunksnų kraštai gali sudaryti šviesios dėmelės sparne įspūdį. Todėl rudenį vien šiuo pažymiu pasitikėti negalima. Uoksinis paukštis, kuris dažniau pasinaudoja ir kitų paukščių iškaltais uoksais, natūraliomis drevėmis bei rečiau – inkilais. Minta daugiausiai bestuburiais (vyrauja vabzdžiai ir voragyviai) ir įvairių augalų sėklomis. Šios rūšies mitybos elgesio ypatumai gali būti viena iš gausos sumažėjimo pastaraisiais metais priežasčių. Mat nustatyta, kad paukščiai labiausiai prisitaikę maitintis ant sausų medžių, kurie nepakankamai ekologiškame miško ūkyje šalinami, iškertami pirmiausiai. 

Balsas. Bendravimo balsas – aštrus "psiv" ir mažiau ausį rėžiantis "pitčiu" (nebūdingas šiaurinei pilkajai zylei). Kiti bendravimo balsai, kaip "džii-džieie", panašūs į šiaurinės pilkosios zylės. Giesmė sudaryta iš monotoniškų švilpimų "ti-ti-ti…" (panaši į šiaurinės pilkosios zylės giesmės fragmentus, bet atliekama skubiau) ar "piti-piti…" (kiek primena juodosios zylės giesmę). Giedoti pradeda dar žiemą. 

Komentarai

Rašyti komentarą

Krepšelis

Prekių krepšelyje 0
Suma: 0.00 €
Atidaryti krepšelį